Gürer: “30 Ağustos tarihte yaşanmış en önemli kahramanlık destanlarından biridir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolasıyla bir mesaj yayımladı. 

GÜNDEM 29.08.2022, 08:21
Gürer: “30 Ağustos tarihte yaşanmış en önemli kahramanlık destanlarından biridir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolasıyla bir mesaj yayımladı. 

Gürer, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos 1922’de başlattığı Büyük Taarruz ’un 30 Ağustos’ta tarihte eşine az rastlanan zaferle sonuçlandığını belirterek, “Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, tarih boyunca yaşanmış en büyük kahramanlık destanlarından biridir” dedi.

Gürer, 1919’da Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtilaf Devletlerinin, çeşitli bahanelerle Anadolu’yu işgal etmeye başlamasıyla gelişen sürecin, tarihe ‘kahramanlık destanı olarak geçecek’ büyük zafere ile  sonlandığını hatırlattı. 

ulusumuzun  bağımsızlığını pekiştirdiği Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin  çok iyi bilinmesi gerektiğini ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “30 Ağustos yaşanmış, gerçek bir bağımsızlık mücadelesi ve tarihte eşine az rastlanan bir kahramanlık destanıdır. Bundan tam bir asır önce bugün başlayan Büyük Taarruz ve ardından kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, her yönüyle gençlere ve gelecek nesilleri çok iyi anlatılmalı, bugünkü özgürlüğümüzün temelinde bu zafer vardır, 100 yıl önceki şehit düşen kahramanlarımızın  ve Önderimiz Mustafa Kemal’in  ve ona inanan gazilerimiz yarattığı bu zaferi   Bağımsız bir Türkiye düşüncesi ve inancı ile oluşmuştur” ifadelerini kullandı. 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer,

“30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da  Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz sonrası işgal birliklerini ülke sınırlarını terk etmek zorunda kalmışlardır.  Misak-ı Milli sınırlarda vatan bölünmez bütünlüğü, bu zaferle sağlanmıştır. Bu şanlı Zafer işgalciler ve işbirlikçilerinin yenilgisinin  tescillendiği zaferidir. Değişmez Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve tüm  şehitlerimizi ve gazi olup aramızdan ayrılanları rahmetle anıyor, minnet ve şükranlarımla selamlıyorum…”

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)