Gürer: " Tarım İle Geçimini Sağlayan İller Muhtaç Hale Geldi

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer hayvan üreticisinin sorunlarına değindi.

GÜNDEM 01.08.2017, 10:32 01.08.2017, 10:33
Gürer:

 CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer hayvan üreticisinin sorunlarına değindi.

AKP hükümetlerinin tarımdan sonra hayvancılıkta da çözümsüzlüğünü ithalatla kapatma peşine düştüğünü söyleyen Gürer: “Özelleştirme süreci ile devlet kurumlarını tüketip büyük yanlışa düştüklerini görerek içini boşalttıkları kurumlardan medet umar duruma geldiler. AKP politikaları sorun çözme değil günü kurtarma politikalarıdır" dedi.
AKP HAYVANCILIĞIN CANINA OKUYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Et ve Süt Kurumu'na (ESK), sıfır gümrük vergiyle 2018 yılı sonuna kadar 500 bin canlı büyükbaş hayvan, 475 bin baş canlı koyun ve keçi, 75 bin ton taze veya soğutulmuş büyükbaş hayvan eti ile 2017 yılı sonuna kadar  20 bin ton çeyrek karkas et kontenjanı tahsis edilmesinin daha çok yabancı ülke hayvancılığının gelişmesi, yerli üretimin bitmesine neden olacağını belirtti. Geçtiğimiz yıl Başbakanın, hayvancılığın gelişimi için kamuoyuna duyurduğu uygulamalarda da sonuca gidilmemesini eleştirerek,   “AKP hayvancılığında canına okuyor” dedi.
Gürer et ve hayvan ithalatını eleştirerek; “et ve hayvan ithal etmek çözüm değil, 1 torba yem 57 TL, ilaç geçen yıl 20 TL idi, süte geçmeyen ilaç 200 TL süte geçen ilaç 50 TL, üretici ne yapsın?  Köy ve aile çiftçiliği desteklenmeli, yerli üretimi artırmanın yolları bulunmalı. Özelleştirme ile kurumların içi boşaltıldı, bedelini çok ağır ödüyoruz. Tarım ile geçimini sağlayan ilimizi muhtaç hale getirdik. Hayvancılık ve tarım dışa bağımlılıktan kurtarılmalı, üretici desteklenmelidir” dedi. 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)