Hayvan Hastalıkları, İnsan Sağlığını da Tehdit Ediyor

Niğde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tahir Erdem, hayvanlarda oluşan hastalıkların et ve süt ürünlerine, ardından da insanlara geçtiğini söyledi.

GÜNDEM 24.11.2016, 18:27 24.11.2016, 18:35
Hayvan Hastalıkları, İnsan Sağlığını da Tehdit Ediyor
Niğde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tahir Erdem, hayvanlarda oluşan hastalıkların et ve süt ürünlerine, ardından da insanlara geçtiğini söyledi.
Hayvan hastalıkları nedeniyle et, süt ve süt ürünlerinin gelişmiş ülkelere de satılamadığını belirten Erdem, hayvan hastalıklarının tedavisi konusunda ciddi yaptırımların uygulanması gerektiğini ifade etti. 
Niğde’nin önemli bir geçiş güzergahına sahip olduğunu dile getiren Erdem, “Niğde jeopolitik olarak Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahından bir tanesi. Güneyi kuzeye, doğuyu batıya bağlayan çok önemli bir kavşakta bulunuyoruz. O hayvan hareketlerinin çok fazla olduğu bir bölge. Türkiye’de bulaşıcı hastalıklarla ilgili çok ciddi sıkıntılar var. Aslında küçükbaş hayvancılığın ve büyükbaş hayvancılığın önündeki en önemli sorun bulaşıcı hastalıklar. O yüzden ürettiğimiz et, süt ve süt ürünlerini gelişmiş ülkelere ihraç yapma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Şap, Burusella, koyun keçi vebası, çiçek gibi çok sıkıntılı hastalıklar ülkemizde son yıllarda azalsa da yine de görülmeye devam ediyor. Bununla ilgili hükümetimiz ve bakanlığımızda çok önemli tedbirler alıyor. Şap, burusella aşısını üreticinin ayağına kadar getiriyor ve ücretsiz olarak yaptırıyor. Koyun keçi veba aşısı da aynı şekilde hükümet tarafından getirilip yaptırılıyor. Sadece üreticilerimiz koyun keçi çiçeği ilacını kendisi alıp yaptırıyor” dedi.
"İNSAN VE TOPLUM SAĞLIĞINI AYAKTA TUTABİLİRİZ"
Çözümün ciddi yaptırımlar getirilmesiyle bulunabileceğini belirten Erdem, “Aslında bu işin çözümü şudur. Türkiye’nin her ilinde, her ilçesinde, her köyünde, her işletmesinde bu aşıların yılda belli bir periyoda bağlı olmak şartıyla ücretsiz ve zorunlu olarak yaptırılması gerekir. Yaptırmayanları da ciddi yaptırımlar getirilmeli ki bu hastalıkların önüne geçelim. Sağlıklı hayvan sağlıklı gıda, sağlıklı gıda sağlıklı insan diye düşünürsek gıdanın çok önemli olduğu görülüyor. Başlangıçta hayvanları tedavi edip bu hastalıkların önüne geçebilirsek, insan sağlığını ve toplum sağlığını ayakta tutabiliriz. O yüzden aşılar çok önemli” şeklinde konuştu.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)