banner21

Niğde Hayvan Pazarı Resmen Açıldı

Niğde Belediyesi, sekiz yıl öncesine kadar tarlalarda hayvan alım satımının yapıldığı kente, sektörün tüm ihtiyacını karşılayacak, modern kapalı Hayvan Pazarı kazandırdı.

GÜNDEM 06.09.2016, 09:09 06.09.2016, 09:10
Niğde Hayvan Pazarı Resmen Açıldı
Niğde Belediyesi, sekiz yıl öncesine kadar tarlalarda hayvan alım satımının yapıldığı kente, sektörün tüm ihtiyacını karşılayacak, modern kapalı Hayvan Pazarı kazandırdı. 4 yıl önce Niğde Belediyesi tarafından yaptırılan Hayvan Pazarı, kapasitesi iki katına çıkarılıp modernize edilerek yeniden hizmete sunuldu.

Niğde Belediyesi’nin 4 bin 380 metrekare olarak 4 yıl önce hizmete sunduğu kapalı Hayvan Pazarı'nın kapasitesi 8 bin 900 metrekareye çıkarıldı. Genişletilen kapalı Hayvan Pazarı'nın yeni ve modern haliyle hizmete sunulması nedeniyle tören düzenlendi. Törene, Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Garnizon Komutanı J. Albay İdris Tataroğlu, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Küçüktuna, AK Parti İl Başkanı Emrah Özdemir, Merkez İlçe Başkanı Ömer Kılıç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, genişletilmiş ve modernize edilmiş Hayvan Pazarı'nın açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Niğde’de 8 yıl öncesine kadar bir hayvan pazarının bulunmadığına vurgu yaptı. Niğde Belediyesi olarak her alanda olduğu gibi hayvancılık ve tarım alanında da ‘nereden nereye’ dedirtecek kadar önemli hizmetlere imza attıklarını ifade eden Başkan Akdoğan, önceki dönemlerde hayvan alım satımının tarlaralarda yapıldığını anımsattı. Niğde Belediyesi olarak 4 yıl önce bu alana kapalı hayvan pazarı kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Akdoğan, “O günün şartlarında yaptığımız kapalı Hayvan Pazarı bugünün ihtiyaçlarına cevap veremez hale geldi. Biz de özellikle tarım ve hayvancılık alanında hizmet veren kardeşlerimize daha kaliteli bir hizmet vermek için, Niğde’mizi bu alanda merkez haline getirmek için hayvan pazarının kapasitesini iki katına çıkardık. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için ayrı padoklar yaptırdık” dedi.

Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde’nin bir tarım şehri olduğuna da vurgu yaparak, “Niğde Belediyesi olarak bu sektör için önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bugün burada açılışını yaptığımız Hayvan Pazarı, modern mezbaha, zahire pazarı, tarım ve hayvancılık sektörü için Niğde Belediyesi olarak yaptığımız hizmetler arasında yer alıyor. Yine yakın zamanda modern hal kompleksini de hizmete sunacağız. Bu, Niğde Belediyesi olarak bizim tarım ve hayvancılık sektörüne, çiftçilerimize verdiğimiz bir önemin göstergesi olarak değerlendirilebilir” diye konuştu.

AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ise, Niğde’nin tam bir tarım ve hayvancılık memleketi olduğunu, ekonominin temelinin tarım ve hayvancılığa dayandığını ifade etti. Kavaklıoğlu, açılışı yapılan kapalı hayvan pazarının ise bölgede en büyük hayvan pazarları arasında yer aldığını vurguladı.

Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu da modern mekanların, kentlerin gelişmişliğini gösteren göstergeler arasında yer aldığını ifade etti. Eskiden, toz-toprak ve çamur içinde yapılan hayvan alım satımlarının artık modern tesislerde yapıldığını söyleyen Vali Peynircioğlu, “Böyle modern tesislerin olması Niğde adına çok sevindirici. İlimiz hayvancılık açısından önemli bir noktada. Tesisin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, 8 bin 900 metre kare kapalı alanla bölgesinin en büyükleri arasında yer alan Niğde Belediyesi Kapalı Hayvan Pazarı, protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek hizmete sunuldu. Açılıştan sonra hayvan pazarını gezen katılımcılar, Niğde Belediyesi’ne böyle bir tesisi Niğde’ye kazandırdığı için teşekkür etti.

 Kurban Bayramı öncesinde hizmete giren yeni Hayvan Pazarı'nda, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için ayrı padoklar hazırlandı. Niğde Belediyesi’nin  4 yıl önce hizmete sunduğu Kapalı Hayvan Pazarı’nın kapasitesi, 4 bin 380 metrekareden 8 bin 900 metrekareye çıkarıldı. 4 bin 520 metrekare daha ilave edilerek, kapasitesi iki katına çıkarılan Kapalı Hayvan Pazarı’nda her biri 60 metrekare olan 73 adet küçükbaş hayvan padoğu ve her biri 256 metrekare olan 12 adet büyükbaş hayvan padoğu bulunuyor. Kapalı Hayvan Pazarı, küçükbaş hayvan padoklarında 4 bin 500, büyükbaş hayvan padoklarında ise bin 150 hayvanın barınacağı kapasiteye ulaştı.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)