banner21

Niğde Tarımı İçin Müjde

Kısa zaman önce Niğde’ye gelerek bir dizi temaslarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına sunulan 137 projenin tamamı onaylandı.

GÜNDEM 25.04.2018, 11:10 25.04.2018, 11:10
Niğde Tarımı İçin Müjde

Kısa zaman önce Niğde’ye gelerek bir dizi temaslarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına sunulan 137 projenin tamamı onaylandı.

Ak Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, Bakan Fakıbaba’nın Niğde ziyaretindeyken hazırlanan 137 projenin onaylandığı müjdesini verdi. Ak Parti Niğde Milletvekillerinin de büyük gayreti sonucu bu projelerin sonuçlandığını ve Niğde Tarımına ciddi katkısı olacağını ifade etti.

İl Başkanı Mahmut Peşin yaptığı açıklamada; ‘’Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edilebilir bir seviyeye getirebilmek için bireysel sulama makine ve ekipman satın alımlarının desteklenmesi amacıyla yapılan çalışmada, Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, Tamburlu sulama sistemi kurulması, Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması, konularında Bakanlığımız tarafından oluşturulan ÇKS' ye kayıtlı olmak şartıyla gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunmuştu. Başvurular sonucunda, basınçlı sulama sistemleri yüzde 50 hibe desteği kapsamında 137 projemizin tamamı bakanlığımızca onaylandı. Yaklaşık 15 Bin dekar sulama sahasında 8 milyon 148 Bin TL’lik yatırımın yaklaşık 4 milyon 75 Bin TL’si hibe olarak karşılanacaktır. İlimiz çiftçisine hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)