Niğde’nin Ekonomik Beklentileri Masaya Yatırıldı

Niğde’de, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumu düzenlendi.

GÜNDEM 12.02.2018, 17:21 12.02.2018, 17:21
Niğde’nin Ekonomik Beklentileri Masaya Yatırıldı

Niğde’de,  AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumu düzenlendi.

Grand otelde gerçekleşen toplantıya Ak Parti Ekonomi  İşleri Başkan Yardımcısı Fatma Salman, Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu,  Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Peşin, ilçe ve belde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri ve parti yöneticileri katıldı.

Prof. Dr. Başaran Öztürk Moderatörlüğünde gerçekleşen iki oturumlu Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu toplantısı ilk olarak Ak Parti yöneticilerine yönelik yapıldı.

Moderatör Prof. Dr. Başaran Öztürk: Şehirlerin ekonomik beklentilerini belirlemeye  yönelik olarak yapılan  ‘Fikir Tepsisi’ konulu geniş katılımlı düzenlenen beyin fırtınasını Niğde ve Türkiye’m adına çok önemsiyorum. 2023,2053 ve 2071 hedefleri için bu toplantılar kilometre taşlarını oluşturacaktır. Yerel potansiyel ve dinamiklerin dikkate alınarak Niğde ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir toplantı olarak  görüyorum. 9000 yıllık geçmişe sahip, önemli tarihi ve kültürel değerlere sahip 150 bin sınırına yaklaşan merkez ilçe nüfusu ve 352 bin  727’lik il nüfusu ile Niğde sürdürülebilir kalkınmayı sağlarken ekosisitemin doğal kaynaklarına mümkün olduğumca az zarar vererek havayı, suyu ve yeşili koruyarak başarmalıdır” dedi.

Ak Parti Niğde İl başkanı Mahut Peşin,  AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından Şehirlerin Ekonomik Beklentileri adı altında Türkiye çapında programlar düzenlendiğini söyledi.

Şehirlerin Ekonomik Beklentileri toplantılarının çok önemli olduğuna değinen Peşin şunları dedi: “ Türkiye’nin her yöresinin kendisine özgü bir yapısı ve ker şehrin birbirinden farklı  ekonomik ihtiyaçları var.  Bunu yerinde belirlemek için önemli bir çalıştaya ev sahipliği yapıyoruz. İlimizin gelişmesi için ne gibi çalışmalar yapmamız  gerektiği konusunda değerli fikirlere başvurarak ve buradan çıkacak sonuçlar Sayın Cumhurbaşkanımıza iletilerek hayata geçirilmesi için çalışmalar başlayacak. Bizi diğer partilerden ayıran en büyük özelliğimiz, halkın beklentilerine göre şekillendirip, uygulayan bir parti olmamız. 15 senedir benimsediğimiz bu yaklaşım, başarılarımızın altında yatan en önemli faktörlerden biri. Önümüzdeki süreçte  de bu yaklaşıma sıkı sıkıya bağlı olacağımızı, bu çalışma kapsamında bir kez daha dile getirmek istiyorum. Şehirlerin ekonomik beklentilerinin karşılanacağı bu çalışma Türkiye ekonomisine , yüksek, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedeflerine ulaşmasında, küresel ekonomiler arasında bir üst lige taşımasında kaldıraç rolü üstlenecektir.” 

Bu çalıştayla Niğde’de ihtiyaç duyulan işsizliği azaltacak ve kalkınmayı hızlandıracak yatırımların neler olması gerektiğini de masaya yatıracaklarını belirten  Peşin: “ Niğdemiz cazibe merkezi haline gelebilmesi  ve şehrin öne çıkmasını sağlayacak projeler ve yatırımları birlikte konuşarak değerlendirmek istiyoruz.  Göreve geldiğimiz günden itibaren ilimizin STK temsilcileri, kurum müdürleri, belediye başkanımız, milletvekilimiz ve sayın valimiz ile bir araya gelerek kurum kurum devam eden yatırımlar, yapılması gereken yatırım ve işlerle ilgili toplantı düzendik. Özellikle havalimanı, hızlı tren, kimya ihtisas OSB, askeri fabrikanın kapasitesinin arttırılması, enerji ihtisas OSB, devlet hastanesine ilave binaların yapılması, şehir stadyumu gibi bir çok konu üzerinde durum analizi yaparak hepsi ile ilgili bilgi formları hazırladık. Bundan muradımız, ilimizin ilgili aktörleri ile bakanlıklara topluca çıkarma yaparak LOBİ faaliyetini ve birlikte hareket etme duygusunu geliştirmek” şeklinde konuştu.

Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğu: “Türkiye bildiğiniz gibi 2002’den beri Ak Parti iktidarları döneminde 3,5 kat zenginledi ve gelişti şimdi yeni bir atılım dönemi başlatıyoruz.  Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile yeni bir atılım başlatıyoruz. Bu atılımı yaparken bunun alt yapısını sağlam yapmak için bu toplantıları düzenliyoruz. Türkiye bir yandan terörle mücadele ederken bir taraftan ise 2023 hedeflerini yakalamak  için büyük atılımlar gerçekleştiriyor terörle mücadele yaklaşık 40 yıldır Türkiye’nin gündeminde ve şu anda bununla topyekün mücadele ediyoruz. Bunun yanında şehitlerimiz var. Zor bir coğrafyadayız.  Buradan bütün şehitlerimize Allahtan rahmet kalanlar baş sağlığı diliyoruz. Bu yapılan operasyonlar Türkiye’nin geleceği için bekası için çok önemli bu operasyonlardır.  Türkiye mecbur kaldığı için yapılıyor sınırlarımızı korumak yine geleceğimizi garanti altına almak için yapılıyor ve karalılıkla yapılıyor ve temizlenene kadar da devam edecektir. Allah ordumuzu muzaffer eylesin” dedi.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Fatma Salman ise: “Biz ekonomi ile ilgili konular için buradayız. Sayın cumhurbaşkanımızın talimatı ile başkanımız sayın Cevdet Yılmaz’ın hazırladığı bir proje bu proje aynı anda 81 ilde gerçekleştiriliyor. Bildiğiniz üzere Ak Parti uzun yıllardır hükümette ve iktidarda ekonomi siyasi politik vs bir gösterdiği başarıdan dolayı bu günlere geldi. Bu proje de teşkilat mensuplarımızla birlikte olacağız daha sonra sivil toplum örgütleri iş adamları ve akademisyenlerle birlikte olacağız. Yine bunların sonun da direk Niğde sokaklarında ve caddelerinde Niğde halkıyla sonuçlar doğrultusunda bunlar incelenecek ve bunun sonucunda illerin ekonomik sorunları masaya yatırılarak çözümleri tartışılacak ve çözümleri yapılacak” dedi.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)