VALİ MUSTAFA KOÇ'TAN AHİLİK HAFTASI MESAJI

GÜNDEM 14.09.2022, 13:49
VALİ MUSTAFA KOÇ'TAN AHİLİK HAFTASI MESAJI

Niğde Valisi Mustafa Koç Ahiler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Koç mesajında şu ifadeleri kullandı: "Ahilik, insan ve toplumu bir bütün olarak düşünmüş, huzur ve mutluluğun öncelikle insanda başlaması gerektiğini kendine düstur edinmiştir. Bu düsturdan hareketle vefa, doğruluk, cömertlik, güvenilirlik, tevazu gibi değerleri insanın uyması gereken temel kurallar haline getirmiştir.

Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Esnaf ve sanatkârlığı; ahlaki değerlerle birleştiren, mesleki ilkelerle süsleyen ahilik kültürü; Aziz Milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler üstlenmiştir.

Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi; günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; ilimiz esnaf ve meslek kuruluşları ile tüm halkımızın Ahilik Haftasını kutlar, birlik, beraberlik ve Ahiliğe esas olan kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini dilerim. "

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)