banner21

Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Candır

Niğde Devlet Hastanesi, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla organ bağışı standı kurdu.

SAĞLIK 07.11.2016, 17:32 05.02.2017, 14:00
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Candır
Niğde Devlet Hastanesi, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla organ bağışı standı kurdu.

Niğde halkı olarak organ bağışı konusunda yeterli duyarlılığın sergilenmediğini ifade eden Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Fatih Balcı, 2016 yılında Niğde’de donör olarak organ bağışının bulunmadığını söyledi.

Niğde halkını organlarını bağışlamaya davet eden Balcı, "Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken hayatını kaybetmektedir. Bağışlanan her organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanıdır. Toplum olarak ne yazık ki organ bağışının önemini ancak organ bağışına ihtiyaç duyduğumuzda anlıyoruz. Bağışlanan her organ bir başka insanın hayatını kurtarır. Bağışlanan her organ filizlenen bir candır. Dünyanın her yerinde ve ülkemizde beyin ölümü gerçekleşen veya canlı donörlerden organ bağışı yapılmakta. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların ailesi yazılı izin alınarak, donörün duruma göre, böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği ve deri organ ve dokuları nakledilmekte. Beyin ölümü durumu fonksiyonların geri dönüşümsüz olarak kaybolmasıdır, tıbben ölüm durumudur. Sağlığında hür iradesi ile organlarını bağışlayan insanların ölümü halinde, hukuki olarak yine ailesinin yazılı izni gerekmektedir."

Stantta, devlet hastanesi organ ve doku nakli koordinatörleri hafta boyunca hasta ve hasta yakınlarına organ bağışı, organ nakli anlatılıp, toplumu bilinçlendirmeye yönelik broşürler dağıtılarak bilgiler verilecek. 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)