Mantar Zehirlenmelerine Dikkat!

Yağışların bol olduğu bahar aylarında mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerin arttığı belirtiliyor.

SAĞLIK 17.04.2018, 11:26 17.04.2018, 11:27
Mantar Zehirlenmelerine Dikkat!

Yağışların bol olduğu bahar aylarında mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerin arttığı belirtiliyor.

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu yağışların bol olduğu bahar aylarında mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerin arttığına işaret ederek, vatandaşların doğada kendiliğinden yetişen yabani mantarlardan uzak durmalarını istedi.

Değirmencioğlu, yaptığı açıklamada, bahar aylarında mantar zehirlenmelerinin arttığını belirterek, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş, çiğ, pişirilmiş ya da konserve yapılarak yenmesinin ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açtığını ifade ederken Bu tür zehirlenmelerin özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi yağışların bol olduğu mevsimlerde görüldüğünü ‘ifade etti

Mantar zehirlenmeleri ile ilgili bilgi veren Değirmencioğlu " Mantar zehirlenmelerindeki belirtiler, tüketilen mantardaki zehrin niteliğine göre 2 ya da 6 saat sonra ortaya çıkar. Mantarın tüketilmesinden 2 saat sonra kişide uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, terleme, ağızda metal tadı, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin ortaya çıkması mantar zehirlenmesi belirtisidir. Ayrıca, mantar tüketiminden 6 saat sonra ishal, ateş, karın ağrısı görülen kişiler de zehirlenme olasılığı nedeniyle bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeli."

HALK ARASINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

 İl Sağlık Müdürü Dr Ertan Değirmencioğlu , halk arasında, "Pişirilen mantar zehirsizdir, yoğurt ile yenen mantar zehirlemez, zehirli mantar gümüş kaşıkla pişirilirse kaşık kararır, mantar sirkeli ve tuzlu suda kaynatılırsa zehri gider, kurutulmuş mantarın yenmesiyle zehirlenme olmaz" gibi inanışlar bulunduğunu ifade ederek, bunların doğru olmadığını söyledi.

Mantar zehirlenmelerinden korunmanın tek çaresinin doğal alanlarda yetişen mantarların kesinlikle tüketilmemesi olduğunu bildiren Değirmencioğlu , sözlerini şöyle tamamladı: "Doğadaki mantar yerine, bünyesinde zehir barındırmayan kültür mantarları tercih edilmeli. Ancak bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla bazı mikroorganizmalar mantarlar üzerinde bulunabilir. Bu nedenle kültür mantarlarının da çiğ olarak tüketilmesi sonucu çok hafif mide ve bağırsak şikayetleri görülebilir. Vatandaşlarımız, mantar alırken ambalajlı ürünleri tercih etmeli."

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)