banner21

Türkiye’de Her 7 Kişiden Birisi Böbrek Hastası

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

SAĞLIK 11.03.2020, 17:02 11.03.2020, 17:03
Türkiye’de Her 7 Kişiden Birisi Böbrek Hastası

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, 12 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Dr. Koç, açıklamasında “Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır” dedi.

YAŞAM KALİTESİ BOZULUYOR

Bireylerin hastalığın farkında olmaması nedeniyle son dönem böbrek yetmezliğinin gelişmekte olduğunu ve yaşam kalitesini bozduğunu belirten Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, açıklamasının devamında; “Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır.  Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞINDAN KORUNMA

Dr. Koç, kronik böbrek hastalığının zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalık olduğunu belirterek, “Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır. Bakanlığımız, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 12 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için; Düzenli egzersiz yapın, Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun, Tuzu azaltın, Yeterli sıvı alın, Sigara içmeyin, Ağrı kesici ilaçlardan kaçının, Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün, Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin” dedi.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)