2019 yılında 39 ton altın üretildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ülkemizde 1 milyar 221 milyon 459 bin 911 ton altın rezervinin bulunduğunu açıkladı.

SİYASET 05.05.2021, 13:16 05.05.2021, 13:19
2019 yılında 39 ton altın üretildi
 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ülkemizde 1 milyar 221 milyon 459 bin 911 ton altın rezervinin bulunduğunu açıkladı. 
Bakan Dönmez, 2019 yılında 24 altın madeninde 39 ton altın üretimi yapıldığını ve bu toplam 298 milyon 612 bin 812 TL Devlet Hakkı tahakkuk ettirildiğini belirtti. 
 
GÜRER, ALTIN MADENLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ülkemizdeki altın madenlerinin durumu, maden rezervleri, çıkarılan madenlerden alınan devlet hakkı açıklanmasını istedi. 
GÜRER’DEN BAKAN DÖNMEZ’E DETAYLI SORULAR 
Gürer, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti: 
-Türkiye’de bugün faaliyet halinde kaç altın madeni bulunmaktadır ve illere göre dağılımı nedir? Bu madenlerin her birinin ortaklık yapıları nasıldır? Hangi şirketler veya kişiler bu madenlerin ortağıdır?
-Yıllık dore altın üretimi ne kadardır? Devletin bu üretimden “devlet hakkı” adı altında aldığı vergi ne kadardır? Devlet, “devlet hakkı” dışında bu madenlerden hangi kalemler altında, ne kadar gelir elde etmektedir? Bu madenlerde bugün itibariyle istihdam edilen çalışan sayısı kaçtır?
-Bu madenlerin her birinde siyanür, sülfürik asit, silika, nitrik asit gibi tehlikeli kimyasalların kullanım oranlan nedir? Bilinen 19 mevcut altın madeninin her birinde günlük, aylık ve yıllık kimyasal kullanımı miktarı ne kadardır? Lütfen kalem kalem bildirir misiniz?
-Siyanür madenciliğinde, siyanürün tesislerde cevherin işlenmesi sırasında ayrıştırma aşamasında kullanıldığı söylenmektedir. Ancak çok iyi bilinmektedir ki, bazı zorlu maden yataklarında cevherin yeryüzüne çıkarılamaması durumunda yerinde siyanür uygulaması da olabilmektedir. Bu noktada Türkiye’de yerinde siyanür uygulanan maden alanı var mıdır, varsa ne oranlarda ve hangi aşamada uygulanmaktadır?
-Türkiye’nin altın-gümüş madeni rezerv durumu nedir? Mevcut 19 altın madeninin yanı sıra açılmayı bekleyen kaç tane daha altın-gümüş madeni projesi vardır? Bu projelerin bölgelere göre dağılımı nasıldır?
-Altın madeni işlenen bölgelerde bugüne kadar kesilen ağaç sayısı ne kadardır? Ne kadar daha kesilmesi planlanmaktadır?
-Altın madenciliği yapıldığı belirtilen tesislerin çevresinde, devletin resmi kurumları tarafından hangi sıklıkla su, toprak ve hava analizleri yapılmaktadır? Bu incelemelerde hangi elemanlar görevlendirilmekte ve analizler hangi laboratuvarlarda yapılmaktadır? Bu incelemeler neticesinde kurallara uymadığı tespit edilen ve cezai işlem uygulanan şirket sayısı kaçtır?”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önergede yer alan soruların önemli bir bölümünü yanıtlamadı. 
Bakan Dönmez, ülkemizde toplam 118 adet altın ve altınlı kompleks maden ruhsatı bulunduğunu bildirdi.
24 MADENDE 39 TON ALTIN ÜRETİLDİ 
2019 yılında, 24 ruhsattan 39 ton altın üretimi yapıldığını açıklayan Bakan Dönmez, altın ve altın içeren kompleks maden ruhsatlarından toplam 298 milyon 612 bin 812 TL Devlet Hakkı tahakkuk ettirildiğini belirtti. 
MADEN OÇAKLARINDA 9 BİN 489 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR 
Altın ve altınlı kompleks maden ruhsatlı işletmelerde toplam 9 bin 489 personel istihdam edildiğini kaydeden Bakan Dönmez, Ülkemizdeki altın madeni işletmeciliğinde, yerinde siyanür liçi uygulanan maden ruhsat alanı bulunmadığını ileri sürdü. 
1.2 MİLYAR TON ALTIN 
Bakan Fatih Dönmez, ülkemizde 1 milyar 221 milyon 459 bin 911 ton altın, 874 milyon 782 bin 294 ton altın +gümüş, 368 milyon 688 bin 273 ton gümüş görünür rezervi bulunduğunu ifade etti. 
GÖZLER ALTINDA
Bakan Dönmez’in altınla ilgili alan ve çıkarılan miktarı açıkladığını ancak altın için kesilen ağaçlardan bahsetmediğini belirten Ömer Fethi Gürer, "Altın madeni işlenen bölgelerde bugüne kadar kesilen ağaç sayısı ne kadardır? Ne kadar daha kesilmesi planlanmaktadır? Altın madenciliği yapıldığı belirtilen tesislerin çevresinde, devletin resmi kurumları tarafından hangi sıklıkla su, toprak ve hava analizleri yapılmaktadır? Sorularımız gelecek açısından çıkarılan altın kadar önemlidir. Bu sorular yanıtsız kalmamalıdır “ diye konuştu.
Haber Merkezi

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)