banner21

Gürer, İşçiler Haklarından vazgeçmeyecek

CHP Milletvekili Gürer, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, kıdem tazminatının fona devredilmesinin yaratacağı sorunları sıraladı, hükümete ciddi uyarılarda bulundu…

SİYASET 24.04.2019, 18:10 24.04.2019, 18:13
Gürer, İşçiler Haklarından vazgeçmeyecek

CHP Milletvekili Gürer, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, kıdem tazminatının fona devredilmesinin yaratacağı sorunları sıraladı, hükümete ciddi uyarılarda bulundu…

CHP Niğde Milletvekili ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili yapılacak düzenlemenin, Türkiye’de işçi çıkarılmalarının önünü açacağını söyledi. Gürer, bu düzenlemenin iş barışını da bozacağından ekonomiyi düzeltmekten çok ekonomik gidişatı daha da zor bir sürece sokacağını belirtti.

 

Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, kıdem tazminatlarının fona devredilmesi ve zorunlu bireysel emeklilik sigortası (BES) uygulamasının, ülkemizde yaratabileceği olumsuzlukları sıraladı.

 

CHP Milletvekili Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomik planda yer alan ‘Kıdem tazminatının fona devredilmesi’, ‘zorunlu BES’ ve ‘reform adı altında sosyal güvenlik haklarının kısıtlanması’ gibi düzenlemelerin Türkiye’de iş barışını bozacağını, bunun da kalitede, üretimde ve verimde ciddi sorunları beraberinde getireceğini anlattı.

 

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, kıdem tazminatlarının fona devredilmesiyle ilgili olarak iktidara uyarılarda bulunan Ömer Fethi Gürer, “Bir milletvekili olarak, geçmişte sendikacılık yapmış biri olarak hükümeti uyarıyorum; ülkemizi seviyoruz, bizim önerilerimizin yaşanması muhtemel sorunların çözümüne yönelik önerilerdir” dedi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kıdem tazminatlarının fona devredilmesiyle ilgili programının yeniden değerlendirmesi gerektiğine işaret eden Gürer, “Ekonomik sorunlar ne zaman artarsa, işçilerin ve emekçileri aleyhine yeniden düzenlemeler yapılıyor. Tarihte bu yaşandı” diye konuşu.  

 

Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarının çalışanların sorunlarına duyarlı olmadığını söyleyerek, “Bunun yansımaları her alanda görülüyor. İşsizliğin 4 milyon 700 bine ulaştığı, geniş tanımlı işsizliğin 8 milyona ulaştığı, genç işsizliğin  % 26 ulaştığı bir dönemde iktidar 2,5 milyon kişiye istihdam yaratacağım diyor. İşsizlik patladı. Üniversiteli işsiz sayısı bir milyona ulaştı. Çocuk işçi sayısı bir milyona ulaştı.  Çırak ve stajyerlerin sigortalarının başlaması, kadınların SGK öncesi doğum borçlanmasının sağlanması, emeklilerin 2000 öncesi ücretleri ile 2000 sonrası oluşan farkları ortadan kaldıracak intibak düzlenmesinin sağlanması, ek 3600 göstergenin söz verildiği gibi bir an önce uygulamaya alınması, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarına çözüm üretilmesi, taşeronda kadro alamayanların kadro sağlanması, mevsimlik geçici kampanyalı işçilere kadro verilmesi, KİT ve BİT çalışanlarının kadro sağlanması, Taşeronda kadro alanlar kadro alamayanların farklı sorunlarının ele alınması Kamuda kiralık araç şoförleri, Hastane Bilgi İşlemeciler, Görüntüleme merkez çalışanları, Sosyal Tesis çalışanları Karayolları, Demiryolları ve diğer kamu çalışanlarının kadro beklentileri karşılanmadı. Bu gibi sorunların çözümü beklenirken birde Kıdem tazminatı fona devri gündeme getirildi. Bu iş barışını bozacak uygulamadır” dedi.

 

Kıdem Tazminatı ödemelerinde 30 gün hakkının korunması gerektiğini de belirten CHP Milletvekili Gürer, tüm çalışanlar için sağlanması gereken kıdem tazminatına erişim engelinin olmaması gerektiğini ifade etti. 

Tüm çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatı olayının, ekonomiyi düzeltmekten çok, ekonomiye sorun yaratabileceğini anlatan Gürer, yapılan değerlendirmelerde aklıselim davranılması gerektiğini vurguladı.

 

İç barış kadar iş barışının da önemli olduğunu vurgulayan Gürer, “İş barışını yitirdiğimizde üretim, verim ve kalitede düşüş olur. Üretimde sorunlar yaşanır, O nedenle iş barışını bozacak düzenlemelerden derhal vazgeçilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)