banner21

20.10.2016, 10:57

Sosyal Medya Ahlakı ve İnancımız

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde sosyal medya denilen iletişim dünyasıyla biraz da bazı haberleri, duyuları paylaşma kolaylığı sebebiyle daha çok haşır neşir olmaya başladık. 

Sosyal medyanın kendine has tarzı ve o dünyaya egemen olan dil bizi korkutuyor. Bugün bu konuyu inancımız açısından ele alacağız. Sahabe-i kiramdan Muaz B. Cebelin (ra) bir sorusu üzerine Peygamber efendimiz “İnsanları yüz üstü cehenneme sürükleyen, ancak dillerinin ürettikleridir.” buyuruyor. (Tirmizi İman 8)


İnsanoğlu’nun dillerinin ürettikleri yani konuştuklarımız, yazdıklarımız, görsel medyada yazılı medyada, sosyal medyada nasıl yayıldığı hepimizin malumudur. Evet sadece yazıklarımız, konuştuklarımız değil, başkalarının eksik yönlerini araştırıp ortaya koyduklarımız, bilgimiz olmayan haber ve sözleri taşımaktanda sorgulanacağız.
 
Bu konuda; “Ey iman edenler! Zandan çok sakının. Zira bu zanların bir kısmı günahtır. Birbirinizin gizli yönlerini, kusurlarını araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin.” Hucurat suresi 49/12


Bu konuda başka bir ayet-i kerimede “Bilmediğin şeyin peşine düşme. Zira kulluk göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.” İsra suresi 36. ayet


İnsanoğlu bu dünyada yaptığı, konuştuğu, yazdığı ve yaydığı herşeyin hesabını kıyamet gününde mutlaka sorgulanacağı bilinci içerisinde olmalı. Müslümanlar bugün bir medya ahlakı oluşturmak zorundadırlar. 


İnsanları aşağılayıcı, alaycı, laf taşıyan, hayrı engelleyen, saldırgan, çok günahkarlar... (Kalem suresi 10, 12. ayet) 


İnsanlara itaat etmeyen, itibar etmeyenler için “İman edenler arasında çirkin şeylerin yayılmasını isteyenlere dünya ve ahirette elem verici bir azap vardır.” Nur suresi 19. ayet.


Bu bilinçte bir sosyal medya ahlakı taşımalıyız. Yine diğer bir ayette “Ey iman edenler bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın. Belkide onlar kendilerinden daha iyidirler... Birbirinizi karalamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çapırmayın...” Hucurat suresi 12. ayet.


Bu ilkeleri taşıyan bir sosyal medya olmalıyız, ahlakını taşımalıyız. Sosyal medya en fazla ailenin yıkılmasına dağılmasına sebep olmaktadır.


Hayırlı cumalar.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?