Aracını Muayaneye Götürecekler Dikkat!

Niğde Şoförler Odası Başkanı Halil İbrahim Kızıltan ‘TÜVTÜRK tarafından, ücretsiz olarak alınabilen araç muayene randevusu için Araç sahiplerini telefonla veya bazı internet siteleri aracılığıyla ücret talep eden kişilere karşı vatandaşları ‘ uyardı.

GÜNDEM 18.02.2020, 14:31 18.02.2020, 14:32
Aracını Muayaneye Götürecekler Dikkat!

Niğde  Şoförler Odası Başkanı Halil İbrahim Kızıltan ‘TÜVTÜRK tarafından, ücretsiz olarak alınabilen araç muayene randevusu için Araç sahiplerini  telefonla veya bazı internet siteleri aracılığıyla ücret talep eden kişilere karşı vatandaşları ‘ uyardı.

Türkiye’de  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın denetiminde periyodik araç muayene hizmeti vermeye yetkili tek kuruluş TÜVTÜRK  olduğunun altını çizen Kızıltan ‘Türkiye genelindeki Araç Sahiplerinin dikkate etmesi gereken huşular hakkında  bilgiler verirken, buna göre, bir kişi bir ay içerisinde ruhsat sahibi olmadığı sadece bir şahıs bir de şirket aracı getirebilirken, daha fazla araç için vekaletname isteniyor. Ruhsat sahibi araç getirilmesi ile ilgili ise herhangi bir sınırlandırma bulunmadığını’ söyledi.

İşte araç muayenesi ile ilgili araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlar;

ARACI AİT BORÇ MUAYENEYE ENGEL
Muayene hizmeti öncesi MTV borcu,
 trafik para cezası, OGS/HGS geçiş ücreti cezası ve trafik sigortası sorgulamaları yapılması gerekiyor. Sorgulama sonucu borç olması durumunda muayene işlemleri yapılmıyor. Geçerli bir "Egzoz Emisyon Ölçümü"nüz olmazsa araç muayenede "ağır kusurlu" olarak değerlendiriliyor.
Araçta cam filmi olmas
ının aracın muayeneden geçmesine engel olup olmadığı da sürücülerin merak ettikleri konulardan biri olarak öne çıkıyor. Periyodik muayenelerde cam filmi "hafif kusur" olarak değerlendirilirken, hafif kusurlu araçlar başka bir ağır kusuru bulunmadığı sürece muayeneden geçiyor. Ancak hafif kusurların da daha sonra giderilmesi bekleniyor.
T
ŞOF'UN BASTIĞI PLAKALAR STANDART PLAKA OLARAK KABUL EDİLİYOR
Verilen bilgilere göre, plaka konusunda ise yasalar gere
ği Türkiye'de araç plakası basımında tek yetkili kurum, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler
Federasyonu'nun (T
ŞOF) bu yetki ile bastığı plakalar standart plaka olarak kabul ediliyor.
Mühürlü ve holograml
ı olsa bile yetkili kurum tarafından basıldıktan sonra, plakanın folyo veya camla kapatılması, plaka üzerinde karakterlerin bulunduğu alana çivi ve vida takılarak plakanın okunmasını engelleyen müdahalelerde bulunulması, ağır kusur olarak değerlendirilirken, bu araçlar muayeneden geçemiyor.
Ayr
ıca ön camda bulunan ve sürücünün görüş alanı içinde görüşü engelleyecek derecedeki büyük çatlak, kırık, ağır hasarlar ağır kusur olarak tanımlanıyor.
YIPRANAN AKSAMLARIN ARAÇ MUAYENES
İ SIRASINDA O ANLIK KONTROLLERİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Ayd
ınlatma, lastik, fren gibi aksamlar, sürekli kullanılan ve zaman içinde yıpranabilen aksamların, araç muayenesi sırasında o anlık kontrolleri gerçekleştiriliyor. Zaman içinde bu aksamlarda gerçekleşen yıpranmalar, aracın muayeneden kalmasına neden olabiliyor. Bu nedenle araç sahiplerine hem trafikte kendi güvenlikleri hem de diğer araçların güvenliği için araçlarındaki aksamları sürekli kontrol etmeleri tavsiye ediliyor.
Ayr
ıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından kusurlar tablosu belirli dönemlerde güncelleniyor. Bu sebeple bir önceki muayenede araçta kusur karşılığı olmayan durumlar sonraki sene kusur olarak görülebiliyor.
LPG'L
İ ARAÇLAR İÇİN ÖZEL DURUMLAR
LPG'li bir arac
ın muayenesi durumunda Gaz Sızdırmazlık Raporu talep edilmiyor. LPG/CNG yeni takıldığı zaman Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile Tadilat Projesi ve hesapları talep ediliyor. LPG/CNG'li bir aracın "Yakıt/gaz deposu, ömrü ile ilgili mevzuatta belirtilen süreyi aşmış" veya "Sıvı Gaz Sistemi Onaysız" kusuru almış ise muayene tekrarına Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile gelmesi zorunlu kılınıyor.
Araçta yap
ılan değişiklikler Araç İmal Tadil Montaj Yönetmeliği (AİTM) kapsamında bir tadilatsa buna uygun olarak tadilatının yapılması gerekiyor. TSE onaylı geçerli bir tadilat projesi ile gelmeyen araçların muayenesi ağır kusurla sonuçlanıyor.
ARAÇ MUAYENE RANDEVULARI ÜCRETS
İZ
Öte yandan, son günlerde araç muayene randevu bedeli isteyen sitelere ve ça
ğrı merkezlerine yönelik ise bu tür eylemlere itibar edilmemesi gerektiği belirtilirken, randevu alırken araç sahiplerinin ruhsatı da yanında bulundurması gerektiği ifade ediliyor.
Araç muayenesi ile ilgili randevular TÜVTÜRK’ün 0850 222 88 88 numaral
ı Çağrı Merkezi'nden ve "www.tuvturk.com.tr" internet sitesinden ücretsiz olarak alınıyor.
Ayr
ıca TÜVTÜRK'ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın denetiminde periyodik araç muayene hizmeti vermeye yetkili tek kuruluş olarak, araç muayene hizmeti randevuları www.tuvturk.com.tr internet adresimiz ve 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezimizden tüm araç sahiplerine ücretsiz olarak verilmektedir." denildi.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)