Çiftçilere Sulama Suyu Hizmeti

Niğde İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Toprak ve Su Tahlilleri Laboratuvarının ağırlıklı olarak Niğde çiftçisine ve bu bölgede yaşayan vatandaşlara toprak, yaprak ve sulama suyu analizi konusunda hizmet vermekte olduğunu söyledi.

GÜNDEM 06.02.2020, 17:35 06.02.2020, 17:36
Çiftçilere Sulama Suyu Hizmeti

Niğde İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Toprak ve Su Tahlilleri Laboratuvarının ağırlıklı olarak Niğde çiftçisine ve bu bölgede yaşayan vatandaşlara toprak, yaprak ve sulama suyu analizi konusunda hizmet vermekte olduğunu söyledi.
İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Toprak ve Su Tahlilleri Laboratuvarının 2020 yılı analiz fiyatlarına da değinen İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna; “ Standart toprak verimlilik analizi 30 TL, Sulama Suyu Analizi 77 TL, Toprak Analizleri her bir parametre için 28 TL, Fiziksel Toprak analizleri her bir parametre için 39 TL olarak belirlendi. Öte yandan Bu yıl ilk defa İl özel idaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Toprak ve Su Tahlilleri Laboratuvarında yeni hizmete giren yaprak analiz fiyatları da belirlendi. Yaprak Analizi paket 1, toplam Azot, Demir, Bakır, Mangan, Çinko 80 TL, Yaprak analizi Paket 2, toplam Azot, Demir, Bakır, Mangan, Çinko, Kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor analiz ücretlerinin 120 TL olarak geçtiğimiz gün yaptığımız il genel meclisi toplantısında karar verildi” dedi.
Toprak analizlerinin amacına vurgu yapan Küçüktuna; “Toprak analizlerinin amacı toprakta mevcut bitki besin maddelerinin miktarının tespit etmek ve bitki yetiştirmeyi etkileyebilecek tuz, pH, kireç ve bünye, Potasyum, Fosfor, organik madde gibi toprak özelliklerini belirlemektir. Amaçlarının ayrıca yetiştirilecek mahsule göre hangi gübreden hangi zamanda ne kadar verilmesi gerektiği, tarla veya bahçeye uygun bitki çeşitlerini de belirlenmesi esasına dayandığına dikkati çekti.
Çiftçinin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisinin de yetiştirdiği mahsul için hangi gübrenin ne zaman, nasıl ve ne kadar kullanılacağına ilişkin durumlar olduğuna işaret eden Küçüktuna; “Çiftçilerimiz bu sorunlara cevap bulmak için toprak analizi yaptırmak zorundadır. Etkili bir verim elde etmek için ürünün isteği olan gübreyi uygun miktarda, uygun zamanda ve şekilde toprağa uygulamak ile yapılabilir” diye konuştu.
Toprak analizlerini yaptırmadan toprağa gübre uygulanırsa, bitkinin ihtiyacından daha az gübre kullanılabileceğini de söyleyen Başkan Küçüktuna, ‘‘ Bu durumda bitkilerin yeterince beslenemediklerinden iyi gelişemeyeceklerini ve ürünün azalacağını belirtti. Bitkinin ihtiyacından daha fazla gübre kullanılması ise hem gereksiz kaynak israfına hem de toprak ve bitkide olumsuz sonuçlara yol açar. Toprak analizlerinin amacı, toprakta mevcut bitki besin maddelerinin miktarının tespit etmek ve bitki yetiştirmeyi etkileyebilecek tuz, pH, kireç ve bünye, Potasyum, Fosfor, organik madde gibi toprak özelliklerini belirlemektir. Ayrıca yetiştirilecek mahsule göre hangi gübreden hangi zamanda ne kadar verilmesi gerektiği, tarla veya bahçeye uygun bitki çeşitlerini de belirlenmesi esasına dayanır. Çiftçinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biride yetiştirdiği mahsul için hangi gübrenin ne zaman, nasıl ve ne kadar kullanılacağına ilişkin durumlardır. Çiftçi bu sorunlara cevap bulmak için toprak analizi yaptırmak zorundadır. Etkili bir verim elde etmek için ürünün isteği olan gübreyi uygun miktarda, uygun zamanda ve şekilde toprağa uygulamak ile yapılabilir.
Toprak analizlerini yaptırmadan toprağa gübre uygulanırsa, bitkinin ihtiyacından daha az gübre kullanılabilir. Bu durumda bitkiler yeterince beslenemediklerinden iyi gelişemezler ve ürün azalır. Bitkinin ihtiyacından daha fazla gübre kullanılması ise hem gereksiz kaynak israfına hem de toprak ve bitkide olumsuz sonuçlara yol açar. Kuralına uygun şekilde çiftçi tarafından bahçesinden ve tarlasından alınan toprak numunesi analize hazır hale getirilmek için öncelikle kurumaya bırakılır. Kuruyan toprak numunesi daha sonra 2 mm’lik eleklerden geçirilerek analize alınır. Standart verimlilik analizleri olan; tuz, ph, kireç ve bünye, Potasyum, Fosfor, organik madde tayini yapılır ve rapor halinde çiftçiye sunulur.’’ diye konuştu.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)