Esnafa 500 Bin TL Kredi

Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fahri Eker 2018 ılı içerisinde ve 2019 yılında yapılan ve yapılacak olan faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunarak iş yerini veya ticaret hanesini almak isteyen Esnaf ve Sanatkâra 500 Bin TL kredi verilmeye başlandığını ve 2018 yılında 116 milyon 500 bin TL Esnaf ve Sanatkâra kredi verdiklerini söyledi.

GÜNDEM 07.02.2019, 17:33 07.02.2019, 17:34
Esnafa 500 Bin TL Kredi

Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fahri Eker 2018 ılı içerisinde ve 2019 yılında yapılan ve yapılacak olan faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunarak iş yerini veya ticaret hanesini almak isteyen Esnaf ve Sanatkâra 500 Bin TL kredi verilmeye başlandığını ve 2018 yılında 116 milyon 500 bin TL Esnaf ve Sanatkâra kredi verdiklerini söyledi.

2018 yılı içerisinde Niğde Esnaf ve sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi olarak 50 Milyon TL finansman desteği çıkıldığını belirten Eker, “Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak 2018 yılı ve 2019 yılında ve ondan önceki yıllarda yaklaşık 5 yıldır Esnaf ve sanatkarlar Kooperatifi Kredi Kefalet kooperatifi olarak esnafımızın finansman kaynak sorununu çözmek için mücadele ediyoruz. Çıktığımız bu yolda da çok ciddi ilerlemeler kaydettik. Göreve geldiğimiz günde Niğde genelinde dağılan finansmanımız 16 Milyon şuan itibariyle ise 10 katına çıkartmış olup 116 milyon 500 bin TL Esnaf ve Sanatkârımıza para dağıtmış bulunuyoruz. Hedefimiz ise 150 Milyon TL’yi geçmektir. 2018 yılı içerisinde Niğde Esnaf ve Sanatkârımıza verdiğimiz rakam 50 milyon TL yani ciddi bir rakam olarak piyasaya para vermişiz. Hedefimiz 2019 yılı içerisinde 2018 yılında vermiş solduğumuz 50 Milyon TL’yi 2’ye katlamaktır. Bu yönde de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

PARA KAYNAĞINDA SORUN YOK

Para Kaynağında şuan itibariyle hiçbir sorun olmadığını ifade eden Eker; “ Bizim buradaki esas hedefimiz de şu; devletin erdiği bu imkanları en iyi şekilde kullanıp Niğde Esnaf ve Sanatkarına bu imkanları en hızlı bir şekilde ulaştırıp ne kadar çok piyasaya para sokabiliriz, ekonomiye ne kadar çok katkı yapabiliriz bunun için mücadele veriyoruz. Başta yönetim kurulu arkadaşlarımız ve çalışan ekibimizle beraber, özellikle son bir aydır gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çünkü para kaynağında şuan itibariyle bir sorun olmadığını ifade etti.

İŞ YERİ DÜKKANINI ALMAK İSTEYEN ESNAFA 500 BİN TL KREDİ

İş Yeri dükkânının alan Esnaf ve Sanatkâra 500 Bin TL 10 yıllık vade ile kredi verdiklerini söyleyen Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Fahri Eker, “ Dolayısıyla yine Esnaf ve Sanatkâra sunulan yatırım kredilerimiz var. İş Yeri dükkânının alan Esnaf ve Sanatkârımıza 500 Bin TL 10 yıllık vade ile kredi veriyoruz. Yine ticari aracını yenilemek isteyen Esnaf ve Sanatkârımıza bu sadece şoför esnafı değil mobilyacı, demirci gibi diğer başka meslekle uğraşıp araç ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarımıza 500 Bin TL’ye kadar araç kredisi kullandırıyoruz. Bizim kredimizi bir yıl vadeli kullanırsa Esnaf ve Sanatkârımız 1 yılık faizi yüzde 4, bir yılı geçerse 5 yıl veya 3 yıl vadeli kullanırsa yıllık faiz oranı yüzde 5’dir. Dolayısıyla Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Kredi kefalet Kooperatifinden 200 Bin TL kullanılan limitimiz maksimum işletme kredilerimiz 200 Bin TL’dir. Şartları taşıyan kredi çekebilecek olan ve şartları yerine getiren her esnaf ve Sanatkârımıza bu parayı biz veriyoruz. Amacımız burada Niğde ekonomisine katkıda bulunmak. Niğde Esnaf ve Sanatkârının işini büyütmesi, geliştirmesi ve iş yeri sahibi olması, araç yenilemesi gibi her konuda bizden bu yönde emek veriyoruz” dedi.

BABA OĞLUNA VERMİYOR

Özellikle bu konuda ben altını çizerek söylüyorum Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül’ün bu Esnaf ve Sanatkârlar TESKOOP Genel Başkanı olduktan sonra Türkiye genelinde çok büyük rakamlara ulaştık, Kredi dağıtırken. Şimdi şuanda verdiğimiz krediler 200 Bin TL işletme kredisi Esnaf ve Sanatkâr için iyi bir para. Baba oğula vermeyecek şekilde bizlerin verdiği paranın yıllık faizi yüzde 5’dir. Dolayısıyla bunu alacak bir esnafımız ticaretini geliştirecek esnafımız çok iyi bir rakamla sermayesini güçlendirebilir, işini geliştirebilir, büyütebilir amacımız bu yönde. Dolayısıyla bunun yanında çıkan yatırım kredisi ve özellikle araç kredisinin de talep konusunda biraz Niğde’de zayıflık var. Bunun arttırılmasını istiyoruz. Özellikle Esnaf ve Sanatkarlarımızın iş yerlerini ticaret hanelerinin mülkiyetini alabilmesi için düşüncelerinin geliştirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun da basın aracılığıyla duyurulmasını istiyoruz. Genellikle bizlerde öncelikle ev almaya yöneliyorlar. Hanımlar öncelikle evimiz olsun istiyor ama bizlerde iş yeri kendinin olsun istiyoruz” diye konuştu.

KONULAN HEDEFLERİ İKİYE KATLADIK

Hedeflerin çok çok üstüne çıktıklarını belirten Eker; “ bizim koyduğumuz hedefleri şuan da ikiye katladık. Ama bunu yaparken başta Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül ve birde bizim ikinci ayağımız olan Halk Bankası müdürümüze ve personellerine çok teşekkür ederiz. Onlarda bizim bu krediyi esnaflarımıza ulaştırabilmemiz için mesai yapıyorlar” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)