Maaş Bordrolarını Yaktılar! Isınarak Protesto Ettiler

Niğde Kamu Sen üyeleri, maaşlarına gerçek enflasyon oranında zam yapılmadığını belirterek maaş bordrolarını yakarak hem ısındılar hem de protesto ettiler.

GÜNDEM 15.01.2020, 14:16 15.01.2020, 14:17
Maaş Bordrolarını Yaktılar! Isınarak Protesto Ettiler

Niğde Kamu Sen üyeleri, maaşlarına gerçek enflasyon oranında zam yapılmadığını belirterek maaş bordrolarını yakarak hem ısındılar hem de protesto ettiler.

Türkiye’nin her yerinde saat 13.00 itibari ile maaş bordroları yakma eylemlerinde bulunan Türkiye Kamu Sen’in Niğde Şubesindeki üyeleri maaş bordolarını yakarak hem ısındılar hem de yapılan eyleme katıldılar.

 Niğde Ömer Halisdemir Meydanında düzenlenen eylemde sendika üyeleri  katıldı. Emniyet güçlerinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde her hangi bir olumsuzlukta yaşanmadı.

Yapılan bordro yakma eylemi ile ilgili konuşma yapan Kamu Sen Niğde Şubesi İl Temsilcisi Adnan Özer,3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başladığını söyledi.

Temsilci Adnan Özer, açıklamasının devamında şu sözleri söyledi; ‘‘Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır.   Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9, mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken maaşlara yüzde 4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir.  Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam %9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11,84 olmuştur.’’ dedi.

Memur maaşları enflasyonun gerisinden gelme olduğuna vurgu yapan Adnan Özer, ‘‘Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır. Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir.

Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca  yüzde 46, giyime yüzde 33, gazeteye yüzde 28, dergiye yüzde 51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür.  

 Ekmeğimiz bile yüzde 13 buçuk zamlanmıştır.’’ diye konuştu.

MEMURUMUZ MAAŞLARINI ALDIKLARINDA ACI GERÇEKLE YÜZLEŞTİ

 Memurların bugün maaşlarını aldıkların da  acı gerçekle yüzleştiklerini ifade eden Özer, ‘‘Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor.  Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan hatta pasif tutumuyla üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler.’’ dedi.

HORMONLU SENDİKALAR SAKLANACAK DELİK ARIYOR

Bugün, hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik aradıklarına dikkat çeken Kamu Sen Niğde İl Temsilcisi Adnan Özer, ‘‘ Memur maaşına yapılan yüzde 4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek.  Elbette, sendikacılığın yüz karaları bir deliğe gizlenecek ve Türkiye Kamu-Sen’in mücadele etmesini bekleyecek. Bu dizelerde olduğu gibi, milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir. Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır.’’ şeklinde konuştu.

Eyleme katılan dernek üyeleri maaş bordrolarını yakarak ısındı. Yanan bordroları daha sonra açıklama yaptıkları alandan temizlediler.

 

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (1)
Yusuf ören 4 yıl önce
Valla erkeklerse hemen istifa etsinler öle beşnin altıbine eşek çalışmaz adam dediğin ikibine çalışır