banner21

21.10.2016, 18:41

19 Ekim Muhtarlar Günü Olsun

Köy veya mahalle tüzel kişiliğinde, yönetimin başında bulunan ve her yerel seçimde seçmenlerin oyları neticesinde köy veya mahalle statüsünde ki yerleşim birimlerinin yönetimlerinin başında bulunan muhtarlarımız için, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarih ve 11 sayılı genelgesinin resmi gazetede yayımlanan duyurusuna göre her yılın 19 Ekim’inde “Muhtarlar Günü” kutlanılması resmi olarak kararlaştırıldı. Bu yıl ülkemizin dört bir yanında ilk muhtarlar günü, muhtarlarımızın bağlı olduğu il ve ilçe muhtar derneklerince etkinliklerle ve törenlerle kutlanıldı.

Ülkemizin dört bir yanında ortak bir dille tüm muhtar derneklerimiz bu günün “muhtarlar günü” ilan edilmesinden ötürü Cumhurbaşkanı’mıza, hükümet yetkililerimize, Gazi meclisimize, İçişleri Bakanlığı’na ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’na şükranlar iletildi. İlçemiz Bor’da “muhtarlar günü” kutlamaları vesilesi ile içerisinde bulunduğumuz mübarek Muharrem ayı vesilesiyle de Bor Muhtarlar Derneği tarafından ilçemiz muhtarlarına ve vatandaşlarımıza aşure ikram edilerek muhtarlarımız için özel olan bugün, ilçemizin önemli bürokratlarının da katılımları ile takdire şayan bir şekilde idrak edildi. 

Muhtarlar yani en küçük idari birimlerimizin seçilmiş yöneticileri kendilerine armağan edilen böylesi anlamlı bir günü ciddi mana da hak ediyorlar. Zira muhtarlar; birey olarak bizlerin doğrudan merkez yaşam alanları olan ikamet bölgesinin değişimi ve gelişimi için önemli çabalar sarf ediyorlar, yapılan araştırmalarca da görülmüştür ki vatandaşlar en çok ikamet bölgesinde yapılan çalışmalara ya da çalışmamalara dikkat gösteriyor, vatandaşlar tarafından daha çok farkındalık da ikamet bölgelerimizde oluyor. Öyle ki tüm şehirde ki değişimler ve gelişimler içerisinde daha çok ikamet ettiğimiz mahalle de yapılan ya da yapılmayan hususlar dikkatilerimizi çekiyor.

Nüfüsuna kayıtlı olduğum köyüm, Bor ilçesinin tarih arenasında ki mihengi, ilçemizin en eski yerleşim yerlerinden olan Cücü (Balcı Köyü) 30 Mart 2014 seçimlerinden bu yana muhtar Adem Arıcı’nın idaresinde. Şunu içtenlikle söylemek mümkün ki Cücü’de; gerek ikamet eden gerekse, gurbette olup yılın belli dönemlerinde gurbetten köye gelen ziyaretçilerin neredeyse tamamınca Adem Arıcı bölgede ki en çalışkan ve başarılı muhtar. Durum ilimizin ve ilçemizin bürokratlarınca da doğrulanmakta ve takdir görmektedir. Öyle ki geride bıraktığımız iki buçuk yıllık süre zaafında çok büyük bir değişim ve gelişim muhtar Adem Arıcı’nın yoğun ve başarılı çalışmaları neticesinde Cücü’ye kazandırıldı. 19 Ekim’de kutladığımız ve her  yıl aynı tarihte kutlayacağımız “muhtarlar günü” Cücü’de muhtar Adem Arıcı tarafından yapılan çalışmalara şahit olunduğu takdirde tüm vatandaşlarımızca oldukça yerinde ve muhtarlarımız için hak edilesi bir karar olarak değerleneceği inancındayım. 

19 Ekim Muhtarlar Günü; bireylerin doğrudan merkez yaşam alanları olan ikamet bölgelerimizi en iyi şekilde geliştiren ve değiştiren topluma hizmet hususunda görevlerini en iyi şekilde ifa eden tüm muhtarlarımız için kutlu olsun. 

Saygılarımla.
Yorumlar (1)
Halil Uslu 6 yıl önce
Helal olsun üstadı
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?