08.09.2016, 13:05

FETÖ'den Tarikat ve Cemaate Darbe

FETÖ tarafından yani FETÖ'nün orduda askeri elbiseli beyni satılmış, kraya verilmiş askerleri 15 Temmuz darbe girişiminin ardından malesef cemaatler, tarikatlar, din adamları, imamlar hedef tahtasına konulmuştur. 


Kendisini bir dini oluşum kisvesi altında gösteren FETÖ'nün müslümanlara verdiği en büyük zararda bu olmuştur. Böyle bir örgütün devletin kılcal damarlarına binbir hile ile katakülle ile ele geçirip yargı, emniyet yoluyla ve askeri yoldan darbe girişiminde bulunması ülkemizde yıllardır tartışılan devlet, cemaat, tarikat konusunun tekrar tekrar ısıtılıp gündeme getirilmesine neden oldu.
Televizyonlarda, radyolarda, gazetelerde ve internet sitelerinde yazı yazan bir çok kişi 15 Temmuz'un toplum üzerinde yarattığı psikolojik travmanın etkisiyle bütün cemaat ve tarikatları FETÖ ile eşdeğer tutup hepsinin problem üreten karanlık bir yol olduğunu göstermeye çalışıyorlar. 


Müslüman dünyasının ulusalcılara ve Kemalislere, laiklere bir fırsat doğurttular. İşte bu durum yeni bir kaos ve tehlikeli kamplaşmaya neden oluyor. Bu bir toplumun yüz yıllardır birlik ve beraberliğinin çimentosu yani mayası cemaat, tarikat ve vakıf hizmetleridir. Ülkemizde bugün 80 bin'in üzerinde dernek, vakıf, sendika, meslek odaları, sivil toplum örgütü bulunmaktadır. FETÖ gibi bir örgüt ile cemaat ve tarikatları aynı görmek ve potansiyel tehlike ile hedef haline getirmek toplumu çatışma zeminine çekmek demektir. 


Cemaatlerinde, tarikatlarında eksik ve yanlış hallerini düzeltip hizmetlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. İlahiyatçılar, sosyologlar ve siyasi bilimciler gibi uzman kişiler tarafından soğukkanlı ve akıllıca bu konuları tartışıp aydınlığa kavuşturması gerekir. Toplum iyi aydınlatılmalıdır. Bugün baktığımızda tam tersi oluyor. Cemaatler, tarikatlar ve dini kuruluşlar birbirlerine düşmanca bakıyorlar. 
Bu durumda komlaşmanın önü açılmış olur. Günümüzde bir de cemaat ve tarikatlar üzerinden başlatılmak istenen bu tartışmalar çok tehlikeli boyutlara sürüklenebilir. Başka bir tartışmada 15 Temmuz'un ardından FETÖ destekçileri ve karşıtları arasında olan tartışmalardır. Herşey ortada, hainlik ortada, şehitlerimiz ortada, ekonomik, sosyal, siyasal durum ortada neyi tartışıyoruz?
FETÖ'cüleri tasviye ederken çok dikkatli olnması gerekir. Kuru odunla yaş odun ayırt edilmeli. Kurunun içinde yaş odunda yanmamalıdır.

Devlet mekanizması hak, hukuk ve adalet içinde vesayet oluşumlara müsade etmeden sorunları çözmelidir.

Hayırlı Cumalar. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?