banner21

07.02.2017, 08:54

Hakimiyet Milletindir!

Referandumun arifesinde, siyaseten yoğun bir gündemin içerisindeyiz. Şahsi kanaatim daha önce ki yazılarımda da telaffuz ettiğim gibi, milletimizin yılmaz ve asla şaşmaz iradesi tecelli edecek ve millet kendi kaderi, kendi istikbali hususunda yetkisini kullanıp, 15 Temmuz’da sahibi olduğunu en gurur verici şekilde ispatladığı vatanı için bir kez daha sahneye çıkacak ve yapması gerekeni en doğru şekilde yapacaktır.

Dün millete nasıl bir ülke yönetim sistemi ile ülkenin yönetilmesi gerekmektedir sorusunun sorulmaması ve bu hakkın millete sunulmaması şuurda var gücü ile çaba sarf edenler bugün o adımın silsilesi olarak “ne yönetim biçimi değişikliği; bırakın yahu, alın size mevcut sistem” diyerek millet huzuruna çıkmamak ve milletten kopuk adım atmak noktasında tüm mücadeleyi sergiliyor. Halbuki düne kadar referandum söz konusu dahi değilken mevcut iktidar parlamenter sistemi övecek olsa bugün referandumda parlamenter sistemin devam etmesini savunan muhalefet o takdirde de tam aksi yönde duruş sergiler ve gene muhaliflik yapardı. Zira yakın tarihte şöyle bir bakıldığı takdirde ülkede ki muhalif duruşun eksikliği, aldığı kararların ve uyguladığı stratejilerinin yanlışlığı, muhalif görüşü destekleyenlerin iktidarı eleştirdiğinin misli misli eleştiriyi hak edirir mahiyette.

15 Temmuz’da başarılamayan hain emel, şekil değiştirerek, farklı tarzda vücut bularak yeni yeni girişimler ile ülkemiz ve milletimiz üzerinde gerçekleştirilmek istendi; kutuplaşmanın, karanlığın, kargaşanın, kavganın zemini hazırlanmaya çalışıldı defalarca. Aynı çizgide gördüğüm ve benzer bir yaklaşım tarzı olarak hazırlanan kampanyalara, oyunlara gelinilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Referandumun iki kanadının cepheleştirilmesi ve kızgın bir ortamın oluşturulması üzere çaba sarf edilmektedir. Bu doğrultuda gerçek resmin görülmesinin önem arz ettiğini ifade etmek istiyor ve hassasiyetli olmamız konusunda görüş bildiriyorum.

Anayasanın değiştirilmesinde ki esas hedef hali hazırda uygulanan hükümet modelinin önünü tıkayan ve engel teşkil eden nedenlerin kaldırılmasıdır. Bu hakta millete tanınmıştır. Millet nasıl bir ülke yönetim tarzı istiyorsa, kendi belirleyecektir. Yanlış olan nedir? Bu hakkın doğrudan millete sunulması neden bu kadar rahatsız etmektedir. Yoksa çare vesayetçilerde, dış güçlerin karar ve yetkisinde mi aranmalıdır. Bu ülkede nasıl bir ülke yönetim sisteminin olup, anayasanın ne şekilde oluşacağı hususu dış mihraklar tarafından mı belirlenmeliydi. Rahatsızlık bundan mıdır? 

Referandum ülke gündemimizde bu denli yoğun olmadığı günlerde özellikle 15 Temmuz süreci sonrasında daima “birlik ve beraberlik” temalı makaleler yazdım,  devletin ve milletin bekasının korunması için hangi görüşten olursak olalım ülke ve millet için fedakarlık yapılması gerektiğine değindim, bir olmamız gerektiğini ısrarla yazdım. Ülke üzerinde oynanılan hain emellere karşı bu, mutlaka olması gereken bir husustu. Devlet kavramının hepimiz için en üst düzeyde olması gerektiğini bize ispat eder hadiseler yaşadık, ülke bekası ve millet refahı için köstek olmak niyetli olan hain kadrolar diz dize oturmakta ve her yeni gün farklı, yeni girişimlerin planlamasını yapmaktadır öyle ki devlet kavramının en üst düzeyde olması mutlak kaidededir. Devletçi bir düşünce ile hareket etmek ülkemize karşı önemli bir sorumluluktur.

Milletimiz tarih arenasında ne zaferlerin kahramanı oldu, kaç hain oyun, kaç hain emel milletimizin kudreti ve kuvveti doğrultusunda parçalandı ve yenildi. Ülkenin ve milletin kaderini doğrudan alakadar eden, hatta en mühim konu olan şu durumda yetkiyi millete vermek ile millete verilmesinin önüne geçmek yaklaşımlarının arasında ki farkı görelim, bilelim ve o şuur ile hareket edelim. 1071’de Malazgit’de, 1075’de İznik’de, 1299’da Söğüt’de, 1326’da Bursa’da, 1389'da Kosova'da, 1396'da Niğbolu'da, 1444'de Varna'da, 1453'de İstanbul'da, 1639'da Bağdat'ta, 1915'de Çanakkale'de, 1919’da İzmir’de, Sakarya’da, Eskişehir’de, Gaziantep’de, Kahramanmaraş’ta, Şanlıurfa’da, Ankara’da millet nasıl yenilmedi ve son olarak şahit olduğumuz 15 Temmuz sürecinde ki kahramanlığı sergilediyse gene millet kendine yakışanı yapacaktır. Hakimiyet milletinidir. Tarih boyu olduğu gibi.
Yorumlar (2)
Ahmet 6 yıl önce
helal olsun sana aydın çok güzel yazılar yazıyorsun yetkililer görse çok daha parlak bir kariyerin olacağı inancındayım bu adamı daha ön plana çıkarmalı niğde basını
Hasan 6 yıl önce
Kalemin var olsun senin yiğidim
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?