banner21

06.06.2016, 09:19

Kişilik!

1982 yılı Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda 2. sınıf öğrencileri Türkiye Ekonomisi dersinin hocasını bekliyor. Sınıf ögrencilerinin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünümlü hoca kapıda beliriyor. İçeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor. Biraz bekledikten sonra eline bir tebeşir alıyor ve tahtaya doğru geçiyor!

Tebeşirle tahtaya kocaman bir 1 rakamı çiziyor. “Bakın” diyor. “Bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey.
”Sonra 1’in yanına bir 0 koyuyor: “Bu başarıdır. Başarılı bir kişilik 1’i 10 yapar”.
Bir 0 daha koyuyor. “Bu tecrübedir. 10 iken 100 olursunuz”
Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek… Disiplin… Sevgi…
Eklenen her yeni 0’ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca…

Sonra eline silgiyi alip en bastaki 1’i siliyor. Geriye bir sürü sıfır kalıyor ve hoca şu yorumu yapıyor; "Kişiliğiniz yoksa öbürleri hiçtir!" 
Hayat tam olarak da bizden başta ki 1'i ister. Çünkü "kişilik" insan ile ilgili en önemli kompozisyon ve en doğru tema olduğu için yanına konulabilecek tüm 0'lar ancak başta ki 1 olması kaidesi anlam ve sürekli artmaya açık olan bir değer taşır.
Hayat 1'in yanına konulabilecek 0'ları bolca barındırır içinde, 0'ları bulmakta, doğru yerde ve doğru şekilde kullanmak da insanın kendi elindedir ama tek bir kaide ile en doğru tabloyu oluşturmak için olmazsa olmaz 1'dir. Başta 1 yoksa öbürleri hiçtir.
Saygılarımla. Esen kalın!
Yorumlar (1)
Yaşar Erkin 6 yıl önce
tek kelime ile helal olsn
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?