Gürer, “Dağcılık Sporu hata kabul etmez”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 2010-2018 yılları arasında çığ düşmesi sonucu yaşamını yitiren kişi sayısına ve kontrolsüz dağcılık faaliyetlerinin engellenmesine ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Bakan Kasapoğlu’ndan yanıt geldi.

SİYASET 24.06.2019, 17:50 21.02.2021, 00:39
Gürer, “Dağcılık Sporu hata kabul etmez”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 2010-2018 yılları arasında çığ düşmesi sonucu yaşamını yitiren kişi sayısına ve kontrolsüz dağcılık faaliyetlerinin engellenmesine ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Bakan Kasapoğlu’ndan yanıt geldi.

“3 ADET ÖLÜMLE SONUÇLANAN DAĞ KAZASI!”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesine yanıt veren Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ülkemizde 2010-2018 yılları arasında 3 adet ölümle sonuçlanan dağ kazası olduğunun bilgisini verdi.

“O SORULAR…”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesinde, “2010-2018 yılları arasında, yıllara ve illere göre yaşanan çığ felaketlerinin sonucunda yaşamını yitiren ve yaralananların sayısı kaçtır? Niğde ilinde 2010-2018 yılları arasında çığ düşmesi sonucunda yaşamını yitirenlerin sayısı kaçtır? 2010-2018 yılları arasında dağcılık sporu yaparken yaşamını yitirenlerin sayısı kaçtır? Ülkemizde dağcılık eğitimi veren tesislerin sayısı kaçtır? Dağcılık sporunda lisanslı kişi sayısı kaçtır? Rehbersiz-kontrolsüz dağcılık faaliyetlerinin engellenmesine yönelik çalışma yapılmakta mıdır? Çığ tehlikesi olan bölgelerde ağaçlandırma faaliyetleri var mıdır?” şeklindeki sorularını yöneltti.

“8 YILDA 3 ÖLÜ!”

Ülkemizde 2010-2018 yılları arasında 3 adet ölümle sonuçlanan dağ kazası olduğunun bilgisini veren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Niğde Aladağlar Mümtaz Çankaya Dağcılık Eğitim Merkezi ve Dağ Okulu ile Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan spor tırmanış duvarları sporcularımıza hizmet vermektedir. Ayrıca çeşitli üniversitelerimizde Spor Bilimleri Fakültelerinin kullanımına tahsis edilmiş spor tırmanış duvarları ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Dikmen Parkı'nda tırmanış duvarı bulunmaktadır” dedi.

“TDF’YE KAYITLI LİSANSLI SPORCU SAYISI 52.357”

Türkiye Dağcılık Federasyonunda kayıtlı lisanslı sporcu sayısının 52.357 olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu, “Türkiye Dağcılık Federasyonunca, dağcılık sporunu geliştirmek ve bilimsel yaklaşımlar ile dağcılık yapmak üzere eğitim ve tırmanış faaliyetleri düzenlenmektedir. İlgili yönetmelik ve talimatlar kapsamında 7'şer günden oluşan ve birbirini takip eden dağcılık eğitimleri verilmektedir. Dağcılık sporunu tanıtmak ve güvenlik unsurlarına dikkat çekmek için farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Her yıl artan bir şekilde yılda ortalama 2.500 kişi bu eğitimlere katılmaktadır. Ayrıca kulüplerde de dağcılık antrenörleri tarafından eğitimler verilmektedir” dedi.

“MİHMANDAR EŞLİĞİNDE TIRMANIŞ SADECE AĞRI DAĞINDA!”

İlgili mevzuat kapsamında Youwin Giriş ülkemizde sadece izne tabi olan Ağrı Dağı'nda mihmandar eşliğinde tırmanma zorunluluğunun bulunmakta olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu, “Bunun haricinde rehber veya mihmandar zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak dağlarda tırmanış yapacak kişilerin güvenlik açısından bölge güvenlik güçlerine bilgi vermeleri gerekmektedir. Tescilli dağcılık spor kulüpleri lisanslı sporcuları ile doğa yürüyüşleri yapmakta olup bu yürüyüşlerde yürüyüşü yaptıracak kişide "Yürüyüş Lideri Belgesi" olması Türkiye Dağcılık Federasyonunca istenmektedir. Türkiye Dağcılık Federasyonu bir spor federasyonu olup kendi faaliyetlerine katılan sporcular hariç bir denetleme yetkisi bulunmamaktadır. Federasyonun bilgisi ve izni olmadan dağlara çıkmak isteyen (tescilli spor kulüpleri hariç) kişi ve grupları kontrol etme veya izin verme gibi bir yetkisi de bulunmamaktadır” dedi.

GÜRER: “REHBER VE MİHMANDAR ŞART”

Dağcılık sporunun özellikle üniversite öğrencileri tarafından yaygın olarak yapılan bir spor olduğunu hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Dağcılık sporu hata kabul etmez, eğitimini almadan yapılabilecek bir spor değildir. Malzeme olarak maliyetli bir spordur, gençler bu spora ilgi duymaktadır. Bu bağlamda rehber ve mihmandarlar, sporcular için yol gösterici olacaktır. 2012 yılına kadar  yurt içinde 52, yurt dışında 5, toplam 57 Türk dağcı dağlarda kaza ile yaşamdan koptu. Türkiye’de dağcılıkta ilk ölüm olayı 8 Eylül 1956 tarihinde Aladağlar'ın 3 bin 756 metre yüksekliğindeki Demirkazık zirvesine tırmanırken Engin Kongar’ın hayatını kaybetmesiyle yaşandı. Onun gibi Aladağlara sevdalı Dağcı Recep Çatak ile mezarları Aladağlarda” dedi.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)