banner21

Niğde ADD Uğur Mumcuyu 27. Yıl Dönümünde Andı

Niğde Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetimi bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Gazeteci Uğur Mumcu’yu vefatının 27.yıl dönümünde andı.

SİYASET 24.01.2020, 16:03 24.01.2020, 16:16
Niğde ADD Uğur Mumcuyu 27. Yıl Dönümünde Andı

Niğde Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetimi bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Gazeteci Uğur Mumcu’yu vefatının 27.yıl dönümünde andı.

Niğde Cumhuriyet Meydanında düzenlenen anma törenine katılanlar Uğur Mumcu ve Suikaste kurban giden Cumhuriyetçiler ve şehitler anısında saygı duruşunun ardından Atatürk büstüne çelenk sundular.

Törende konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Niğde İl Başkanı Nihal Açıkgöz, yaptığı açıklamada şunları söyledi; ‘‘ Türkiye Cumhuriyeti ulus ve üniter devlet modeliyle tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Milli mücadele öncesinde var olan saray ve hanedanlık yönetimi Cumhuriyetle birlikte, ulus egemenliğe ve parlamenter sisteme bırakmıştır. Laik, sosyal ve hukukun üstünlüğü esasları üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti bir çağdaşlaşma devrimidir.

Atatürk’ün kurduğu ulus ve üniter devlet sistemi , onun bedenen aramızdan ayrılışından sonra türlü saldırılarla yok edilmeye çalışılmıştır. Siyasetin iş birlikçi kadroları eliyle Cumhuriyet karşıtı tutumlar desteklenmiştir. Atatürk Cumhuriyetini yıkmak için öncelikle, Atatürkçü aydınların ortadan kaldırılması gerekliydi. 1990’larda Atatürkçü aydınların devleti yönetenlerin gözleri önünde katledildiği yıllardır’’ dedi.

31 Ocak 1990’da kurucu Genel Başkanları Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledilişiyle başlayan süreç Turan Dursun, Bahriye Üçok ve Uğur Mumcu cinayetleri ile sürdüğünü ifade eden Başkan Açıkgöz, ‘‘Çetin Emeç, Onat Kutlar, Eşref Bitlis, Ahmet Taner Kışlalı, Ali Gaffar Okkan suikastleri de aynı karanlık odaların hain planlarıdır. Bu yönüyle bakıldığında suikastlerin asıl hedeflerinin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti olduğu açıktır. Esas milli beka sorunu bu suikastlerin arkasındaki güçlerin bir türlü gün yüzüne çıkarılamamasıdır. 24 Ocak 1993’’de bombalı suikast sonucu aramızdan ayrılan Gazeteci Yazar Uğur Mumcunun katillerinin aradan geçen 27 yıla rağmen bulunamaması, cinayetin aydınlatılmaması ya da aydınlatılmak istenmemesi bu bağlamda düşündürücüdür. Ne acıdır ki Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerimize dil uzatan, onların aziz hatıralarını karalamaya çalışan siyasi zihniyet tarafından yönetilmekteyiz. Mücadelemiz işte bu zihniyete yöneliktir.

Ocak ayı toplumsal hafıza yoklama zamanıdır. Ocak ayı, acıları bal eyleyerek Atatürk Devrim ve ilkelerine, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye her ne pahasına olursa olsun sahip çıkma zamanıdır.

Suikaste kurban giden Uğur Mumcu’yu 27. Yıl dönümünde anarken huzurunda saygı ile eğiliyorum.’’ diye konuştu.

Anma törenine CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, CHP Merkez ilçe Başkanı Kamil Davarcı, CHP Belediye İl Meclis üyesi Erdal Aydoğan, parti üyeleri ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri katıldı.

Program çelenk önünde toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)